ریاست زاگرب مسابقه کرواسی علی کریمی

ریاست: زاگرب مسابقه کرواسی علی کریمی لوکوموتیو زاگرب علی کریمی لیگ برتر کرواسی اشپلیت

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی رجعت ناطق‌نوری با «رهروان»

شیخ نور به عرصه سیاسی بازمی‌گردد. شاید از روزی که ناطق نوری بعد از سال‌ها با دعوت علی‌لاریجانی به پارلمان دعوت شد تا امروز نزدیک به سه سال بگذرد ولی از همان زما

رجعت ناطق‌نوری با «رهروان»

رجعت ناطق نوری با «رهروان»

عبارات مهم : سیاسی

شیخ نور به عرصه سیاسی بازمی گردد. شاید از روزی که ناطق نوری بعد از سال ها با دعوت علی لاریجانی به پارلمان دعوت شد تا امروز نزدیک به سه سال بگذرد ولی از همان زمان، صحبت بازگشت ناطق نوری به عرصه سیاست مطرح بود.

به گزارش شهروند؛چهره ای که بعد از قهر سیاسی در سال ۸۸ کمتر در صحنه حضور داشت، حال قرار است بازیگردانی سیاسی کند. اندکی قبل نیز محمد رضا باهنر در گفت وگویی اعلام کرد که ناطق به صورت غیر مستقیم در عرصه سیاست حضور خواهد داشت ولی خبرهای دریافتی «قانون» حکایت از عزم جدی ناطق جهت حضور در جریان سیاسی کشور دارد.

رجعت ناطق‌نوری با «رهروان»

شروع ماجرای بازگشت

ماجرا از جایی شروع شد که در سال ۹۳ علی لاریجانی به بهانه تقدیر از زحمات علی اکبر ناطق نوری جهت تاسیس مرکز پژوهش های مجلس، پای او را به مجلس بازکرد تا ناطق نوری بعد از پنج سال سکوت و دوری از فضای رسانه ای به صدر اخبار بازگردد. حال دوباره خبر می رسد که ناطق نوری قصد دارد تا به صورت جدی و به عنوان بازیگر سیاسی به عرصه سیاسی برگردد. حضوری مهم که از اهمیت خاص ای برخوردار است.

شیخ نور به عرصه سیاسی بازمی‌گردد. شاید از روزی که ناطق نوری بعد از سال‌ها با دعوت علی‌لاریجانی به پارلمان دعوت شد تا امروز نزدیک به سه سال بگذرد ولی از همان زما

نگاه های متفاوت به بازگشت شیخ

بعد از جلسه جامعه روحانیت مبارز با حسن روحانی، بازار تحلیل ها در این رابطه داغ شد. در میان این تحلیل ها که بعضی اشخاص اصولگرا از بازگشت ناطق به جریان اصولگرایی ارائه می دهند ولی بعضی نیز علی رغم این فکر می کنند.برای مثال حسن بیادی، صورت سیاسی محافظه کار و از منتقدان جریان فعلی موسوم به اصولگرایی، چندی قبل در گفت و گو با «قانون»، در رابطه با بازگشت ناطق نوری به جبهه اصولگرایان جامعه روحانیت مبارز گفت: «در سال ۸۸ به جناب آقای ناطق نوری، بی حرمتی و به خانواده ارزش تهمت های ناروایی زده شد و جامعه روحانیت نیز حمایتی نکرد. فکر می کنم ایشان به هیچ وجه حاضر به همکاری با این تشکل نباشد.

وی در ادامه گفته بود :« جامعه روحانیت مبارز در سال ۸۸ خطای بزرگی در حق آقای ناطق انجام داد و نتوانست با ایشان برخورد خوبی داشته باشد. به نظرم آقای ناطق نوری باهمه شاخصه های اخلاقی و سیاسی خود، هنوز از این جریان ناراحت است و علت این عدم همگرایی را نیز ضعف در کسانی می داند که فرمان هدایت جامعه روحانیت را به دست داشتند». به غیر از بیادی، بسیاری دیگر از اشخاص اصولگرا معتقدند تخریب صورت ناطق نوری در سال ۸۸ و سکوت اصولگرایان در برابر هجمه های محمود احمدی نژاد علیه ناطق نوری باعث می شود که ناطق، ناراحتی اش از این جریان عمیق تر از آن باشد که به عرصه سیاسی برگردد.

رجعت ناطق‌نوری با «رهروان»

آری به میانه روی

بر اساس شنیده ها، ناطق نوری قرار است به عنوان رهبر معنوی یک جریان سیاسی به عرصه سیاسی برگردد. این ماجرا از زمانی قوت گرفت که وی از مسئولیت دفتر بازرسی بیت رهبری استعفا داد تا بتواند در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته از حسن روحانی حمایت کند. ناطق نوری قصد دارد جای خالی آیت ا… هاشمی را در عرصه سیاسی پر کند و جهت به کارگیری این جایگاه، دعوت علی لاریجانی را جهت تقبل رهبری معنوی حزب «رهروان» که ماه هاست از سوی حامیان علی لاریجانی با عنوان حزب فراگیر در فضای رسانه ای مطرح می شود، قبول کرده هست. شیخ نور قرار است حضورش در ساختار جدیدی به عنوان یک بازی گردان در عرصه سیاسی پر رنگ تر شود. یکی دیگر از دلایل استعفای ناطق نوری از ریاست دفتر بازرسی دفتر رهبری نیز می تواند آزادی عمل جهت حضور در جلسات راه اندازی همین تشکیلات بدون مسئولیت حکومتی باشد.

شیخ نور به عرصه سیاسی بازمی‌گردد. شاید از روزی که ناطق نوری بعد از سال‌ها با دعوت علی‌لاریجانی به پارلمان دعوت شد تا امروز نزدیک به سه سال بگذرد ولی از همان زما

ایده حزب فراگیر لاریجانی

بر اساس گفته های یک منبع خبری به «قانون»، علی لاریجانی در تلاش است تا مجموعه جدیدی تحت عنوان حزب فراگیر «رهروان» راه اندازی کند. ایده کار از زمانی مطرح شد که علی لاریجانی راه خودش را از اصولگرایان جدا کرد و به دنبال هویت مستقل تردر عرصه سیاسی کشور عزیزمان ایران بود. مدت هاست اشخاص نزدیک به لاریجانی در مجلس از اهمیت راه اندازی یک حزب فراگیر در کشور سخن می گویند. ایده ای که پیش از این در میان اصولگرایان با عنوان جمنا اعلام شد ولی به علت اینکه این مجموعه نتوانست نقش راهبردی در میان اصولگرایان داشته باشد و از طرفی تندروهای جریان اصولگرا نیز در این جبهه حضور داشتند، این ایده عملی نشد و جمنا شکست خورد.

رجعت ناطق‌نوری با «رهروان»

راه اندزی یک حزب با دو محور

هرچند که نزدیکان علی لاریجانی، تلاش دارند تا راه اندازی این تشکل ایده ای از سوی نمایندگان مجلس مطرح و عنوان دبیر کلی کاظم جلالی را نیز تکذیب کنند ولی بر اساس اخبار دریافتی قرار است مدیریت این تشکل، بعد از راه اندازی به کاظم جلالی سپرده شود و علی لاریجانی نیز به احتمال زیاد به عنوان رییس شورای سیاست گذاری این تشکل نقش بازی خواهد کرد. تشکلی که به نظر می رسد از نمایندگان عضو فراکسیون مستقلان ولایی، یاران لاریجانی در دو مجلس گذشته و فعالان سیاسی میانه رو شکل بگیرد.

شاکله حزب فراگیر

علاوه بر راه اندازی این جریان شنیده می شود که توافقاتی نیز بین دو جریان حسن روحانی و علی لاریجانی جهت تقویت جایگاه ناطق در فضای سیاسی کشور ایجاد شده است هست. به این ترتیب که قرار است این دو جریان یک کاسه شوند تا جریان میانه را در کشور تقویت کنند. جریانی که می تواند در عرصه سیاسی حرف جهت گفتن داشته باشد. از یک طرف اصلاح طلبانی که با عوض کردن آرایش سیاسی کشور حالا از هر وقت دیگری به ناطق زیاد نزدیک شده است اند واز طرف دیگر، بریده ها از جریان اصولگرایی که از هر وقت دیگری از اصولگرایی دورترشدند، می توانند جامعه نشانه ناطق جهت شکل گیری این جریان باشند.به این ترتیب جریان جدید، متشکل از اصولگرایان بریده از اصولگرایی، مستقلان سیاسی و حامیان اعتدال گرای حسن روحانی و بخشی از اصلاح طلبان خواهد بود.

خیزش نرم به سمت پاستور

علی لاریجانی، تجربه یک حضور ناموفق در عرصه انتخابات ریاست جمهوری را دارد. جایی که در انتخابات در برابر رقبایی چون آیت ا… هاشمی، مهدی کروبی، مصطفی معین، محسن مهرعلیزاده و محمود احمدی نژاد با رایی پایین مغلوب شد و بعد از آن تصمیم گرفت از فکر قوه مجریه بیرون بیاید و جهت ریاست قوه مقننه اقدام کند و ۱۰سال با حضور به عنوان رییس مجلس شورای اسلامی، زمینه ورود خود را جهت حضور به عنوان مرد شماره یک عرصه اجرایی کشور هموار کرد. او نمی خواهد بی گدار به آب بزند و به همین مناسبت قصد دارد با حرکتی نرم، تا ۱۴۰۰ زمینه حضورش در انتخابات را فراهم کند و مانند حسن روحانی، کاندیدای سه جریان اصولگرای میانه رو، اعتدالگرا و اصلاح طلبان باشد. انتخاباتی که اصلاح طلبان نیز جهت آن برنامه خواهند داشت و کاندیدای بالقوه ای مانند اسحاق جهانگیری را در عرصه سیاست دارند و بدون شک بسیاری از اتفاقاتی که این روزها جهت اسحاق جهانگیری می افتد، جهت جلوگیری از حضور او در انتخابات ۱۴۰۰ خواهد بود.

عدو شود باعث خیر

در این میان دشمنی محمود احمدی نژاد و یارانش با علی لاریجانی که از ماجرای پخش فیلم فاضل لاریجانی در مجلس علنی شد، این روزها وارد فاز جدیدی شده است است و از سوی دیگر ماجرای اتهامات احمدی نژاد به خانواده ناطق نوری در مناظره های ۸۸ و ادامه آن باعث شد که این دو نفر در عرصه سیاسی به یکدیگر نزدیک تر شوند. حال نیز در روزهای گذشته احمدی نژادی ها از هر فرصتی که توانسته اند، جهت اعلام این مخالفت خود با علی لاریجانی استفاده کردند. بهاری ها قصد دارند تا وقت راه اندازی یک تشکیلات فراگیر و کاندیداتوری در انتخابات ۱۴۰۰ را از علی لاریجانی بگیرند. موضوعی که به نظر می رسد با توجه به تندروی های احمدی نژادی ها در ماه گذشته، برنده این بازی در عرصه سیاسی تئوریسین های حزب فراگیر باشند که از این وقت جهت یارگیری زیاد از مخالفان فکری احمدی نژاد استفاده کنند.

عصبانیت تندروها از راه اندازی جریان جدید

بازگشت ناطق و بازی تازه علی لاریجانی، بی شک خبر خوبی جهت تندروهای اصولگرا و تئوریسین های جمنا نخواهد بود. این اتفاق می تواند بساط بسیاری از یکه تازی های این جریان را جمع کند. جواد کریمی قدوسی در گفت و گویی در رابطه با ایده راه اندازی حزب از سوی علی لاریجانی، گفته است:«آقای لاریجانی به جز دوستان خاص خودش نمی تواند جهت تشکیل حزب، افراد دیگری را جمع کند و افراد محدود اطراف ارزش نیز بر اساس سهم خواهی و تقسیم مناصب مجلس حول او جمع شده است اند».

او در ادامه می گوید:« شاید همین محدود بودن حامیان لاریجانی او را مجبور کرده است به فکر تشکیل حزب باشد تا از طریق آن جهت انتخابات بعدی یار گیری کند». او راجع به روحیات علی لاریجانی نیز می گوید: «لاریجانی قدرت را با این شرط و شروط می خواهد که همه چیز به او ختم و محور مطلق بشود و کسی به او انتقاد نکند. لاریجانی خلق و خوی خاصی دارد که این خلق و خو نمی تواند جهت اداره یک حزب موفقیتی به وجود بیاورد. قدرت تحمل ایشان کم هست. به شدت بر افروخته می شوند و اگر کسی ایشان را نقد کند با او برخورد می شود». او در بخشی از این گفت و گو لاریجانی را صورت ای نمی داند که بتواند در این راه موفق ظاهر شود و در رابطه با بیان این نظر می گوید:«لاریجانی چهر ه ای نیست که بتواند یک حزب فراگیر تشکیل بدهد. شاید اگر ایشان بتواند صورت های قدیمی انقلاب مثل ناطق نوری، باهنر و چمران را جمع کند، کمی موفق تر باشد».

سه جریان، علیه یک جریان

بر اساس تحلیل کارشناسان، با به وجود آمدن این جریان آرایش سیاسی تغییرات زیادی را خواهد داشت. لاریجانی قصد دارد با راه اندازی جریان جدید، اصولگرایان را از عرصه تصمیم سازی سیاسی از بین بردن کند. به این ترتیب اصلاح طلبان، حامیان روحانی و حامیان علی لاریجانی، سه جریانی خواهند شد که در عرصه سیاسی کشور در آینده زیاد راجع به آن ها خواهیم شنید. به نظر می رسد عزم علی لاریجانی جهت حضور جدی در انتخابات آینده ریاست جمهوری و از طرفی خارج کردن جریان اصولگرایی از انحصار پایداری جدی باشد. این عنوان خبر بدی جهت جریان تندرو و اتفاق مبارکی در عرصه سیاسی کشور است که باید دید چه زمانی عملی خواهد شد.

واژه های کلیدی: سیاسی | اندازی | انتخابات | لاریجانی | احمدی نژاد | اصولگرایان | احمدی نژاد | علی لاریجانی | انتخابات ریاست جمهوری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog